Florida Elected Officials and Current Candidates for Office

  • Chief Financial Officer Jeff Atwater, Candidate for Chief Financial Officer
  • Glo Smith, Candidate for Congressional District 5
  • Congressman John Mica, Candidate for Congressional District 7
  • Alan Schlesinger, Candidate for Congressional District 18
  • Mayor Ed MacDougall, Candidate for Congressional District 26
  • Derek Hankerson, Candidate for Senate District 6
  • Greg Feldman, Candidate for Senate District 6
  • Walter Osborne, Candidate for Senate District 10
  • Senator David Simmons, Candidate for Senate District 10
  • Senator Alan Hays, Senate District 11
  • Edward DeAguilera, Candidate for Senate District 12
  • Senator Thad Altman, Candidate for Senate District 16
  • Lloyd French, Candidate for Senate District 16
  • Monique Miller, Candidate for Senate District 16
  • Tony Caso, Candidate for Senate District 20
  • Zahid Roy, Candidate for Senate District 20
  • Senator Joe Negron, Candidate for Senate District 32
  • Brandon Cannon, Candidate for Senate District 32
  • Gloria Robertson-Wiggins, Candidate for House District 1
  • Representative Mike Hill, Candidate for House District 2
  • Jamie Tabisz-Smith, Candidate for House District 3
  • Karen Schoen, Candidate for House District 5
  • Thelma Rohan, Candidate for House District 6
  • Tho Bishop, Candidate for House District 6
  • James Sinclair, Candidate for House District 8
  • Arnitta Grice-Walker, Candidate for House District 9
  • Representative Janet Adkins, House District 11
  • Jay Fant, Candidate for House District 15
  • Paul Renner, Candidate for House District 15
  • Charles McBurney, Jr., Candidate for House District 16
  • Representative Warren Keith Perry, Candidate for House District 21
  • Representative Travis Hutson, Candidate for House District 24
  • Former Representative Fred Costello, Candidate for House District 25
  • Franklin Perez, Candidate for House District 28
  • Kathryn Townsend, Candidate for House District 28
  • Bob Cortes, Candidate for House District 30
  • Scott Sturgill, Candidate for House District 30
  • Jennifer Sullivan, Candidate for House District 31
  • Representative Marlene O’Toole, Candidate for House District 33
  • Representative Jimmie Smith, Candidate for House District 34
  • James Scavetta, Candidate for House District 35
  • Representative Neil Combee, Candidate for House District 39
  • Representative John Wood, Candidate for House District 41
  • Carlos Irizarry, Candidate for House District 43 
  • Stephen Facella, Candidate for House District 44
  • Representative Bruce Antone, Candidate for House District 46
  • Mo Pearson, Candidate for House District 47
  • George Collins, Candidate for House District 50
  • Tim Street, Candidate for House District 53 
  • Representative John Tobia, Candidate for House District 53
  • Representative Debbie Mayfield, Candidate for House District 54
  • Representative Cary Pigman, Candidate for House District 55
  • Representative Jake Raburn, Candidate for House District 57
  • Representative Dan Raulerson, Candidate for House District 58
  • Representative Ross Spano, Candidate for House District 59
  • Representative Larry Ahern, Candidate for House District 66
  • Representative Ray Pilon, Candidate for House District 72
  • Representative Greg Steube, Candidate for House District 73
  • Richard DeNapoli, Candidate for House District 74
  • Robert Kaplan, Candidate for House District 74
  • Representative Ray Rodrigues, Candidate for House District 76
  • Terry Cramer, Candidate for House District 77
  • Representative Dane Eagle, Candidate for House District 77
  • Representative Matt Caldwell, Candidate for House District 79
  • Representative Mary Lynn Magar, Candidate for House District 82
  • Representative Gayle Harrell, Candidate for House District 83
  • Stuart Mears, Candidate for House District 86
  • John Paul Alvarez, Candidate for House District 100
  • Martin Feigenbaum, Candidate for House District 100 
  • Omar Recuero, Candidate for House District 100 
  • Representative Carlos Trujillo, Candidate for House District 105
  • Representative Erik Fresen, Candidate for House District 114
  • Representative Jose Felix Diaz, Candidate for House District 116
  • Former Representative Dave Hood, House District 25
  • Commissioner Vanessa Baugh, Manatee County
  • Deputy Mayor of Winter Springs Rick Brown, Candidate for Winter Springs City Commission, District 2
  • Sandy Graves, Pasco County State Committeewoman
  • Christian Ziegler, Sarasota County State Committeeman

 

Groups & Organizations

  • Conservative Liberty Alliance
  • Space Coast Patriots
  • Ronald Reagan Clubs of Florida
  • Brevard County Citizens Coalition
  • Leesburg Regional Tea Party
  • The Villages Tea Party
  • Collier Liberty Alliance
  • The Martin 9/12 Tea Party Committee
  • Florida Political Press
  • Florida Rattle Tale
  • Tea Party Manatee
  • Bear Witness Central
  • Flagler County Tea Party
  • SWFL 9.12 Project Inc.
  • Brevard Republican Women’s Club
  • Tamarac/Margate/Coconut Creek Republican Club
  • American Citizens League
  • Lakewood Ranch Republican Club
Former Candidates for Office
  • Bill Gunter, Candidate for HD 36 (Special Election)
  • Peter Iler, Candidate for Senate District 11
  • Ron Rushing, Candidate for Senate District 15
  • John Korsak, Candidate for Senate District 17
  • Rob Wallace, Candidate for Senate District 17
  • Former Rep. Rachel Burgin (R-Riverview), Candidate for Senate District 24
  • Melanie Peterson, Candidate for Senate District 25
  • Geoff Sommers, Candidate for Senate District 25
  • Chris Smithmyer, Candidate for Senate District 31
  • Juan Selaya, Candidate for Senate District 33
  • Mike Lameyer, Candidate for Senate District 34
  • John D. Couriel, Candidate for Senate District 35
  • John W. Nobles, Candidate for State House District 2
  • Eddy G. Holman, Candidate for House District 5
  • Kim Kendall, Candidate for House District 17
  • Rebecca Sharp, Candidate for House District 17
  • Michael Cornish, Candidate for House District 24
  • Christina Spencer-Kephart, Candidate for House District 25
  • Jeffery Onest, Candidate for House District 29
  • Salvador Gutierrez, Candidate for Senate District 39
  • Scott Hopes, Candidate for Senate District 39
  • John W. Lindsey, Jr., Candidate for House District 41
  • Marco Peña, Candidate for House Distrct 49
  • Laureen Trent, Candidate for House District 53
  • Tres Holton, Candidate for House District 53
  • Joe Wicker, Candidate for House District 59
  • Mike Floyd, Candidate for House District 59
  • Betty Jo Tompkins, Candidate for House District 59
  • Philip Tropea, Candidate for House District 65
  • Robert McCann, Candidate for House District 73
  • Michael Grant, Candidate for House District 76
  • Chauncey Solinger, Candidate for House District 76
  • Chris Berardi, Candidate for House District 77
  • Jonathan Martin, Candidate for House District 78
  • James Ryan O’Hara, Candidate for House District 81
  • Calvin D. Turnquest, Candidate for House District 82
  • Tami Donnally, Candidate for House District 86
  • Sean Michael Kasper, Candidate for House District 90
  • James Gleason, Candidate for House District 97
  • Elizabeth Ann “Libby” Eddy, Candidate for House District 99
  • Peter Richter, Candidate for House District 106
  • David Bolduc, Candidate for House District 106
  • Alex Dominguez, Candidate for House District 112
  • Amory Bodin, Candidate for House District 114
  • Bob Black, Candidate for Congressional District 4
  • Former Rep. Fred Costello, Candidate for Congressional District 6
  • Richard Clark, Candidate for Congressional District 6
  • Todd Long, Candidate for Congressional District 9
  • Darren Ayers, Candidate for Congressional District 13
  • Byron Donalds, Candidate for Congressional District 19
  • Former Rep. Gary Aubuchon, Candidate for Congressional District 19
  • Karen Harrington, Candidate for Congressional District 23
  • Brian Iannucci, Candidate for St. Johns County Commission, District One
  • Keri Lewis, Candidate for Brevard County School Board, District 4
  • Sharon Calvert, Candidate for Hillsborough County Commission, District 2
  • Chris Gregg, Candidate for Pasco County Commission, District 3
  • John “Ski” Pietruszewski, Candidate for Martin County Sheriff
  • Rodney “Smokey” Smithley, Candidate for Manatee County Supervisor of Election
  • John A. Coloń, Candidate for Manatee County Commission
  • William “Bill” McDaniel, Jr., Candidate for Collier County Commission, District 3
  • Margaret Iuculano, Candidate for Hillsborough County Commission, District 6
  • Michael A. Gordon, Candidate for Hernando County School Board
  • Regina A. Weiler, Candidate for Brevard County State Committeewoman
  • Alan Kelso, Candidate for St. Johns County Commission, District 5
  • T. Cameron Coward, Candidate for Baker County Sheriff
  • Don Stephenson, Candidate for Pasco County School Board